Historia Ime

Switch to desktop

Familja

polici-naten-655x356Një tjetër krim i rëndë në familje u shënua në orët e mbrëmjes në periferi të Korçës.

Raportohet se burri ka vrarë gruan, fëmijën e tij e më pas i ka dhënë fund jetës së tij duke vetëvrarë.

Mësohet se ngjarja ka ndodhur në orët e vona të mbrëmjes së sotme, rreth 100 metra në dalje të qytetit të Korçës, në fshatin Boboshticë.

Kryefamiljari Edmond Fiqi, 50 vjeç, i kthyer para tre ditësh nga emigracioni në Greqi, ka vrarë gruan e tij 40- vjeçare Albana Fiqi dhe foshnjen 1 vjeç, pasi dyshonte në tradhtinë e gruas dhe atësinë e foshnjes.

Mësohet se Edmond Fiqi prej katër vjetësh nuk kishte fëmijë, por kur është kthyer nga Greqia ka gjetur gruan me fëmijë dhe e ka vrarë në dhomë, ndërsa flinin.

Pasi ka kryer dy vrasjet, ai ka vrarë edhe veten. Familja i përkiste komunitetit rom të Korçës.

“Sot më datë 24.07.2014, rreth orës 20:30, Edmond Xhafer Fiqi nga Korça, dyshohet se ka vrarë me armë zjarri bashkëshorten A. Fiqi, 40 vjeç, lindur në Shijak- banuese në Korçë dhe fëmijën e tij një vjeç, i cili më pas ka vrare dhe veten. U ngrit grupi hetimor për të kryer veprimet e nevojshme proceduriale,” thuhet në njoftimin zyrtar.

Marrë nga gazetatema.net

vrasja fierNjë ngjarje e rëndë ka ndodhur në një fshat të Fierit. 5 persona nga një familje kanë humbur jetën, në rrethana ende të paqarta. Policia, e cila shkoi në vendngjarje, njofton se në fshatin Sukë 2, një person vrau 2 vëllezërit, mbesën, kunatën dhe më pas veten. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 08:00 minuta.

Shkrimtarja dhe botuesja, Flutura Açka prej vitesh ka një jetë të ndarë mes Holandës dhe Shqipërisë. Ajo është shumë kritikuese ndaj politikës, por ndryshe nga shumë të tjerë Açka nuk e fsheh dëshirën për të hyrë në politikë për të ndryshuar diçka.

Krim i trefishtë brenda familjes. Mësohet se ngjarja e rëndë ka ndodhur në Pezë-Helmes në Tiranë. Televizioni “News 24” raporton se Ferit Kolgjini ka vrarë vëllain e tij Ramadan Kolgjini, bashkëshorten e më pas ka vrarë edhe veten.

Uji që përplaset vrullshëm në shkëmbin ku jam ulur, më ngjan me vrullin që marr sonte për të goditur aty ku zemra nuk po gjen qetësi. Edhe dallgët e detit sonte lëvizin bashkë me pulsin tim. Kalova gjithë ditën në plazh, duke filmuar me sy skena që i kisha anashkaluar që moti, bëja se si shihja... u ikja gjithmonë dhe bëhesha si e verbër para tyre...

Miratohen ndryshimet ligjore për ndihmën dhe shërbimet shoqërore. Lista e personave që përfitojnë bëhen publike 1 ditë para. Personat me aftësi të kufizuar, të cilët punësohen, do të mund të përfitojnë ndihmë ekonomike deri në 2 vite. 

Copyright: Historiaime.com, 2012

Top Desktop version